Słońce jest naturalnym i najlepszym źródłem witaminy D dla organizmu. Ze względu na położenie geograficzne Polski, okazuje się, że efektywna synteza skórna witaminy D zachodzi właściwie wyłącznie od końca kwietnia do początku września, w słoneczne dni, pomiędzy godziną 10:00 – 15:00. Tylko wtedy dociera do nas dostateczna ilość promieniowania UVB, które powoduje syntezę witaminy D w skórze. 

Jak wyprodukować niezbędną ilość witaminy D?

Od końca kwietnia do początku września, w słoneczne dni, pomiędzy godziną 10.00 a 15.00, przebywając na słońcu przez minimum 15 minut i mając odsłonięte przynajmniej 18 procent powierzchni ciała (twarz, przedramiona i częściowo nogi) wyprodukujemy dzienne zapotrzebowanie na witaminę D. Oczywiście jest to ilość średnia i w zależności od naszych niedoborów, może być niewystarczająca.

Co wpływa na syntezę witaminy D w skórze, czyli jak zmaksymalizować jej produkcję?

 • od końca kwietnia do początku września – chodzi o kąt padania promieni słonecznych, poniżej 35° N i 35° S promieniowanie UVB jest zatrzymywane przez atmosferę,
 • pomiędzy godziną 10:00 – 15:00 również chodzi o kąt padania promieni słonecznych,
 • czas ekspozycji na słońce – minimum, dla uzupełnienia minimalnej ilości to 15minut, przy ekspozycji 18% powierzchni ciała (twarz, przedramiona i częściowo nogi),
 • ilość ekspozycji ciała na słońce, czyli im większą powierzchnię wyeksponujemy, tym więcej wyprodukujemy witaminy D
 • kremy i inne filtry słoneczne – większość z nich blokuje produkcje witaminy D, można je zastosować na początku, gdy jeszcze nie mamy żadnej opalenizny, gdy jednak po 2-3 dniach nasza skóra się opali to zalecam zaprzestanie używania filtrów. Opalenizna to właśnie filtr słoneczny i naturalna ochrona. W zupełności wystarczy.
 • zachmurzenie, zanieczyszczenie powietrza, mgły,
 • wiek – im człowiek starszy, tym produkcja witaminy D wolniejsza, dlatego osoby starsze powinny szczególnie położyć nacisk na dłuższą ekspozycję na słońce

Co zrobić gdy w tym czasie pracuje?

Takie mamy czasy, że w godzinach, w których moglibyśmy wyprodukować witaminę D najczęściej jesteśmy pracy, szkole czy też pochłonięci innymi obowiązkami. Oczywiście istnieje mnóstwo preparatów uzupełniający witaminę D, polecamy wybierać wyłącznie naturalne źródła tej witaminy, gdyż jest wiele badań wskazujących, że jej syntetyczna wersja nie tylko nie działa, ale może nawet szkodzić. Przykładowe preparaty to np. F-VIT D3 4000 lub BICAPS K2 D3 Należy jednak wiedzieć, że NIE DA SIĘ UZUPEŁNIĆ W 100% WITAMINY D SUPLEMENTACJĄ!

Nasz organizm potrzebuje witaminy D w 2 formach, czyli rozpuszczonej w tłuszczu, czyli 80% jej zapotrzebowania może być tak dostarczona, a więc może to być w żywności lub suplementach. Zaś drugą formą to witamina D rozpuszczalna w wodzie, tej natomiast nie wchłoniemy z żołądka i musimy ją zdobyć z syntezy skórnej. Oznacza to, że musimy eksponować skórę na słońce w wyznaczonych godzinach, jeśli nie możemy robić tego w tygodniu, to należy zrobić to w dniach wolnych od pracy. Zresztą w pracy też mamy przerwy, więc jeśli to możliwe to starajmy się wychodzić na powietrze lub chociaż poopalać się przy otwartym oknie.

 

Źródła:

 • http://nowa.onkologia.opole.pl/106-o-sloncu-na-nie-o-sloncu-na-tak?highlight=WyJ3aXRhbWluYSIsImQiLCJ3aXRhbWluYSBkIl0=
 • https://www.hipokratesa.pl/d3-witamina-slonca-d-d3.html
 • https://mozgi.pl/jak-najlepiej-uzupelniac-niedobory-witaminy-d-3C16
 • http://www.sloncewpigulce.pl/zrodla/slonce-najwazniejsze-zrodlo-witaminy-d

Forum Witamina D ze słońca, masz czas do września!

Otagowano: ,

Temat zawiera 0 odpowiedzi, i ma 1 odpowiedź, ostatnio zaktualizowany przez  Marcin 9 miesięcy temu.

 • Autor
  Wpisy
 • #1751 Odpowiedź

  Marcin
  • Opiekun forum

  Słońce jest naturalnym i najlepszym źródłem witaminy D dla organizmu. Ze względu na położenie geograficzne Polski, okazuje się, że efektywna synteza skórna witaminy D zachodzi właściwie wyłącznie od końca kwietnia do początku września, w słoneczne dni, pomiędzy godziną 10:00 – 15:00. Tylko wtedy dociera do nas dostateczna ilość promieniowania UVB, które powoduje syntezę witaminy D w skórze.

  [Przeczytaj cały artykuł: Witamina D ze słońca, masz czas do września!]

Odpowiedz na: Witamina D ze słońca, masz czas do września!
Twoje dane: