Przyprawy korzenne. Goździki.

Kilka lat temu usłyszałem od stomatologa, że najlepszym sposobem na stan zapalny i lekki ból zęba jest przegryzienie goździka. Trochę nie wierzyłem, że to się sprawdzi, ale z niemałym zdziwieniem, odnotowałem, że stary sposób okazał się skuteczny w uśmierzeniu bólu, chociaż i tak czekało mnie leczenie kanałowe. Dzięki tej sytuacji, torebeczka z tą przyprawą znalazła stałe miejsce w mojej kuchni i… w apteczce.

Upowszechnienie goździków na Europejskich stołach, a początkowo dworach, zawdzięczamy wyprawom Ferdynanda Magellana. W XVIII wieku Holendrzy zmonopolizowali uprawy goździkowców. Uzbrojeni żołnierze strzegli plantacji, oraz kontrolowali, by wokół Morza Moluckiego nie powstały konkurencyjne uprawy. Aktualnie goździki pochodzą z Zanzibaru, Tanzanii, Indonezji czy Sri Lanki.

Znana nam przyprawa, to zerwane i wysuszone pąki drzewa Czapetki pachnącej, znanej też jako goździkowiec wonny (Syzygium aromaticum). Jest to roślina z rzędu mirtowców, a najlepsze warunki do jej uprawy znajdują się w klimacie równikowym. Drzewa sięgają do 15 metrów wysokości, a najcenniejsze surowce, które się z niego pozyskuje to wonny olejek i oczywiście nierozkwitłe pąki. Drzewo zaczyna owocować dopiero po co najmniej 10 latach. Kwiaty i owoce mają purpurową barwę.

Nierozwinięte pąki zbiera się dwa razy w roku – latem i zimą. Ususzone są znaną nam przyprawą, a olejek eteryczny otrzymuje się przez destylację pąków lub liści z szypułkami.

Olejek eteryczny składa się w większości, bo nawet z 95% z eugenolu. Roślina ta zawiera również flawonoidy, które wykazują działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, rozkurczowe i uszczelniające naczynia krwionośne.

Źródła:

 • wikipedia.org.pl
 • Goetz.P, Lecznicze dary natury, Warszawa, 2003, s.82

Forum Przyprawy korzenne. Goździki.

Temat zawiera 0 odpowiedzi, i ma 1 odpowiedź, ostatnio zaktualizowany przez  Marcin 1 rok, 6 miesięcy temu.

 • Autor
  Wpisy
 • #1185 Odpowiedź

  Marcin
  • Opiekun forum

  Przyprawy korzenne. Goździki. Kilka lat temu usłyszałem od stomatologa, że najlepszym sposobem na stan zapalny i lekki ból zęba jest przegryzienie goź
  [Przeczytaj cały artykuł: Przyprawy korzenne. Goździki.]

Odpowiedz na: Przyprawy korzenne. Goździki.
Twoje dane: