Jod – formy bezpieczne i niebezpieczne

Jak to w końcu jest z tym jodem? Ciekawostką jest, że jod w medycynie jest znany i podawany pacjentom w różnej formie od ponad 200 lat. Setki tysięcy pacjentów przyjmowało go czasami w ogromnych ilościach, tymczasem problemy z tarczycą, a jodem znany jest dopiero w ostatnich 50 latach. Jedni lekarze mówią, że jod jest niebezpieczny, tymczasem inni udowodnili coś wręcz przeciwnego. Podpowiedzią na to pytanie  jest temat artykułu. Są formy jodu zarówno bezpieczne jak i ryzykowne lub wręcz szkodliwe.

Formy jodu

Jod można podzielić na:

 • jod organiczny – występuje w roślinach w śladowych ilościach, różnych w zależności od jego stężenia w danym środowisku. Najbardziej znana forma to wodorosty.
 • jod radioaktywny – używany w rozpoznawaniu i leczeniu chorób tarczycy (powoduje dość często niebezpieczne skutki uboczne!)
 • jod nieorganiczny, nieradioaktywny – m.in. płyn lugola, wykorzystywany jako środek dezynfekujący oraz również w leczeniu chorób tarczycy

Czarnobyl i Płyn Lugola

roztwór-wodny-jodu-płyn-lugola-jod
Płyn lugola (Witaminas.pl)

Często można się spotkać ze stwierdzeniem, że problemy z tarczycą są spowodowane wybuchem elektrowni w Czarnobylu, jednakże gdy przejrzymy zachorowalność na chorobę hashimoto okazuje się, że w Europie zachodniej i Ameryce Północnej nie ma wcale odstępstw od naszego regionu. Niewątpliwie ta katastrofa zniszczyła wielu ludziom zdrowie, jednak nie ma ona wpływu na dzisiejszą plagę, jaką jest hashimoto.

To która forma jodu jest bezpieczna?

Wracając jeszcze do tematu katastrofy w Czarnobylu. Wielu ludzi zapewne pamięta lub słyszało z opowieści, że w celu zabezpieczenia przed skutkami promieniowania piło się wówczas Płyn Lugola, niektórzy wypijali nawet całą butelkę. Czy ktoś słyszał wówczas o masowych zachorowaniach na nadczynność lub niedoczynność tarczycy?

Bezpieczna forma jodu, to jod w formie nieorganicznej i nieradioaktywnej.

Przykładowym produktem, zawierającym bezpieczną formę jodu jest Płyn lugola.

 

Źródła:

 • Iodine in Medicine and Pharmacy Since its Discovery—1811-1961, Francis C Kelly

 • Wikipedia, hasła – Płyn Lugola, Jod
 • Adverse effects of iodides on thyroid function. Vagenakis AG, Braverman LE.
 • Statistics by Country for Hashimoto’s Thyroiditis
 • https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Iodinecrystals.JPG?uselang=pl

Forum Jod – formy bezpieczne i niebezpieczne

Temat zawiera 0 odpowiedzi, i ma 1 odpowiedź, ostatnio zaktualizowany przez  Marcin 1 rok, 6 miesięcy temu.

 • Autor
  Wpisy
 • #1121 Odpowiedź

  Marcin
  • Opiekun forum

  Ciekawostką jest, że jod w medycynie jest znany i podawany pacjentom w różnej formie od ponad 200 lat. Setki tysięcy pacjentów przyjmowało go czasami w ogromnych ilościach, tymczasem problemy z tarczycą, a jodem znany jest dopiero w ostatnich 50 latach.

  [Przeczytaj cały artykuł: Jod – formy bezpieczne i niebezpieczne]

Odpowiedz na: Jod – formy bezpieczne i niebezpieczne
Twoje dane: