Czym się różni witamina C z apteki od witaminy ze sklepu zielarskiego?

Sklepy zielarskie lub sklepy ze zdrową żywnością stają się coraz częściej widoczne w naszym otoczeniu. Co sprawia, że stają się tak popularne i coraz więcej ludzi decyduje się je odwiedzać. Przecież większość ich produktów znajdziemy również w aptekach lub nawet w supermarketach.

Skład produktu

Oto przykładowe składy 2 losowo wybranych produktów z witaminą C, nie będę podawał ich nazw, aby nie narażać się na pozwy, skupię się za to na faktach:

Produkt 1:

Witamina C 200 mg, celuloza mikrokrystaliczna, porównanie produktu naturalnego do aptekihydroksypropyloceluloza, stearynian magnezu, dwutlenek tytanu, poliwinylipirolidon, duwtlenek krzemu, żółcień chinolinowa

Produkt 2:

Witamina C (kwas L-askorbinowy) 1000 mg (1250% RWS*), regulatory kwasowości: kwas cytrynowy i węglany sodu, substancja wypełniająca: sorbitole, aromat, proszek pomarańczowy z sokiem pomarańczowym (1%), barwnik: karoteny, substancje słodzące: aspartam i acesulfam K.

I teraz trochę informacji o niektórych składnikach powyższych produktów:

Stearynian magnezu to chemiczny związek, którego nasz organizm nie trawi. Może więc osadzać się na ścianach jelit tworząc nieprzepuszczalną powłokę, kumulować się w organizmie a przez to hamować wchłanianie substancji odżywczych.

Dwutlenek tytanu E171 – składnik farb, gum do żucia, a nawet leków pogarsza przebieg chorób zapalnych jelit, często nie wiemy nawet, że posiadamy stan zapalny dopóki sytuacja nie jest poważna, dlatego najlepiej jest unikać tej substancji.

Poliwinylipirolidon E1201 – nadmiar może przyczynić się do uszkodzenia płuc, nerek lub alergicznego zapalenia skóry.

Żółcień Chinolinowa E104 – Nie można jej stosować w USA i Japonii. Substancja ta może powodować niepożądane skutki – zaczerwienienie i stany zapalne skóry, a u dzieci nadpobudliwość.Czym się różni witamina C z apteki od witaminy ze sklepu zielarskiego?

Kwas cytrynowy – syntetyczny kwas cytrynowy powoduje zgagę.

Sorbitol E420 – Spożycie ponad 20g sorbitolu w ciągu doby może wywołać biegunkę, skurcze jelit, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, wzdęcia. Substancja ta może zmieniać, zwiększać lub zwiększać, wchłanianie lekarstw, co wpływa na ich skuteczność i toksyczność. Zabronione jest podawanie sorbitolu dzieciom poniżej 1 roku życia, ponieważ może spowodować ostrą biegunkę. Niektóre osoby mogą mieć objawy nietolerancji już po spożyciu 5 gramów sorbitolu.

Aspartam E951 – nadmierne stosowanie może doprowadzić do białaczki, chorób układu nerwowego, raka płuc, raka piersi. Osoby chore na fenyloketonurię nie powinny w ogóle używać aspartamu.

Acesulfam K E950 -Nie należy nadużywać tego środka, gdyż nadmierne stosowanie go może doprowadzić do białaczki, chorób układu nerwowego, raka płuc, raka piersi.

Porównanie cen

Produkt 1 tabletki powlekane cena 3,99 zł, 50 tabletek po 200mg czyli 10g witaminy C, a więc  40 gr za gram witaminy C

Produkt 2 tabletki musujące cena 5,99, 20 tabletek po 1000mg czyli 20g witaminy C, a więc 30 gr za gram witaminy C

Porównując to do ceny witaminy C w postaci kwasu askorbinowego (większość produktów w aptece z witaminą C posiada ją w tej formie) otrzymujemy:

Witamina C 500g – kwas L-askorbionowy35,99zł za 500 gram witaminy C, a więc 7 groszy za gram witaminy C

Uwaga na produkty z Chin

Nim kupimy witaminę C w sklepie ze zdrową żywnością radzę przyjrzeć się na producenta i pochodzenie produktu. Wybranie najtańszej oferty często nie idzie w parze z jakością. Bardzo często sklepy z naturalną żywnością sprzedają witaminę C pod swoją marką, która jest w rzeczywistości przesypywaną we własne opakowania witaminą C z Chin. Jak wiadomo, w kraju tym normy i kontrola produktów znane są z niskiej jakości. Producenci w Chinach skupiają się na najniższej cenie produktów, nie zważając czasem nawet na szkodliwe substancje czy działanie produktu.

Podsumowanie

Zbierając wiec wszystkie powyższe informacje, witamina C w sklepach z naturalną żywnością jest znacznie lepszej jakości, nie zawiera szkodliwych dodatków, a jej cena jest wielokrotnie niższa niż cena produktów w aptekach.

Dlatego też po witaminę C polecam wybrać się do sprawdzonego sklepu ze zdrową żywnością.

Źródła:

  • wikipedia
  • http://www.niam.pl/en/produkty/3704-e1201_poliwinylopirolidon
  • http://biowitalni.pl/blog/-12-szkodliwych-skladnikow-suplementow-z-apteki-to-cie-zaskoczy-43.html
  • http://www.niam.pl/en/produkty/3296-e171_dwutlenek_tytanu
  • http://biowitalni.pl/blog/przelomowe-badanie-popularny-barwnik-dwutlenek-tytanu-pogarsza-przebieg-chorob-zapalnych-jelit-128.html
  • http://www.niam.pl/en/produkty/3160-e104_zolcien_chinolinowa
  • http://www.niam.pl/en/produkty/3413-e420_sorbitol
  • http://www.niam.pl/en/produkty/3679-e951_aspartam
  • https://witaminas.pl/kategoria-produktu/witamina/witamina-c/

 

Forum Czym się różni witamina C z apteki od witaminy ze sklepu zielarskiego?

Otagowano: ,

Temat zawiera 0 odpowiedzi, i ma 1 odpowiedź, ostatnio zaktualizowany przez  Marcin 1 rok, 5 miesięcy temu.

Odpowiedz na: Czym się różni witamina C z apteki od witaminy ze sklepu zielarskiego?
Twoje dane: